Oct 172010
 

UMP DIRTcar Modified Division – Saturday (33 cars)  
Heat 1  
1. 73B Brian Bielong
2. 5 Rob Timmons
3. 6B Dave Baldwin
4. 28X Kevin Morrow
Heat 2  
1. N59 Chad Evans
2. 1X Tim Hancock
3. 44 Aaron Burcham
4. 808 Kelby Simmons
Heat 3  
1. 1 Tommie Seets Jr
2. 43A Larry Anderson
3. 66T Tommy Sheppard
4. 1A Aaron Draege
Heat 4  
1. U2 Danny Jolly
2. 28 Michael Bolyard
3. 41M Brent Mullins
4. 25 Brent Keyes
Consi  
1. 16 Rusty Griffaw (tsf)
2. 44X Rick Standridge (tsf)
3. 1N Jeremy Nichols (tsf)
4. 24S Terry Messenger (tsf)
5. 73 Jim Ippersen
6. T22 Tommy Gegg
7. M41 Steve Maisel
8. 25X AJ Wright
9. 08 DJ Werkmeister
10. 22 Kyle Girard
11. E98 Bill Bates
12. 55 Brian McCormick
13. 5D Joe Dresch
14. 10X Jim Black
15. 98C Cole Hussong
16. 85T Bill Austin
17. 1J Jeff Ray
Feature  
1. N59 Chad Evans
2. 28B Michael Bolyard
3. 44 Aaron Burcham
4. 66 Tommy Sheppart
5. 1 Tommie Seets Jr
6. 44X Rick Standridge
7. 1A Aaron Draege
8. 25 Brent Keyes
9. 808 Kelby Simmons
10. 28 Kevin Morrow
11. 6B Dave Baldwin
12. 16 Rusty Griffaw
13. 24 Terry Messinger
14. 5 Rob Timmons
15. U2 Danny Jolly
16. 43A Larry Anderson
17. 41M Brent Mullins
18. 73B Brian Bielong
19. N1 Jeremy Nichols
DQ 1X Tim Hancock
  
UMP DIRTcar Modified Division – Sunday (26 cars)  
Heat 1  
1. 28 Michael Bolyard
2. 43A Larry Anderson
3. 77 Guy Taylor
4. 44X Rick Standridge
Heat 2  
1. N59 Chad Evans
2. 1X Tim Hancock
3. 1A Aaron Draege
4. 98 Joe Walsh
Heat 3  
1. U2 Danny Jolly
2. T2 Mark Tullis
3. 1 Tommie Seets Jr
4. 73I Jim Ippensen
Consi  
1. 84 Tyler Diebert (tsf)
2. 66T Tommy Sheppard (tsf)
3. 808 Kelby Simmons (tsf)
4. 28X Kevin Morrow
5. 22T Tommy Gegg
6. 71 Lynn Tidwell
7. 08 DJ Werkmeister
8. 33 Troy Dodson
Also in attendance:  
 M41 Steve Maisel
 10X Jim Black
 25X AJ Wright
Feature  
1. 28 Michael Bolyard
2. 1X Tim Hancock
3. 43A Larry Anderson
4. N59 Chad Evans
5. 1 Tommie Seets Jr
6. 98 Joe Walsh
7. 1A Aaron Draege
8. 44X Guy Taylor
9. 25 Brent Keyes
10. 77 Guy Taylor
11. N1 Jeremy Nichols
12. U2 Danny Jolly
13. 6B Dave Baldwin
14. T2 Mark Tullis
15. 808 Kelby Simmons
16. 84 Tyler Diebert
17. 66T Tommy Shepard
18. 73I Jim Ippensen
  
UMP DIRTcar Street Stock Division – 31 cars  
Saturday Results:  
Group 1 Qualifying Times  
 8 17.157
 23T 17.896
 48 17.962
 2 18.024
 V27 18.116
 21P 18.208
 22 19.745
 22B NT
Group 2 Qualifying Times  
 11 17.344
 16 17.426
 27 17.506
 97 17.521
 52J 18.085
 500 18.157
 37 18.438
 17 NT
Group 3 Qualifying Times  
 V37 17.104
 8P 17.461
 1* 17.970
 32Z 18.138
 98B 18.392
 70 20.405
 0 21.566
 00 NT
Group 4 Qualifying Times  
 23JR 17.317
 23A 17.327
 87 17.578
 B51 18.628
 22H 18.822
 21 20.168
 3 NT
Overall Fast Qualifier  
17.104 V37 Terry Miller
Heat 1  
1. 8 David Hurst
2. 2 Brandon Roundtree
3. 48 Travis Wolford
4. V27 Don Hilleary
 DQ: 23T 
Heat 2  
1. 17 Mike Watson
2. 27 Keith Harre
3. 11 Terry Reed
4. 97 Josh Griffith
Heat 3  
1. V37 Terry Miller
2. 8P Michael Pasley
3. 32Z Nate Zimmer
4. 1* Kris Blankenship
Heat 4  
1. 23JR Joel Funk
2. 23A Andrew Funk
3. 87 David Shain
4. B51 Kyle Blair
Also in attendance  
 22B Ronnie Bick
 3 Tyler Blankenship
Sunday Results:  
Dash  
1. 16 BJ Deal
2. V37 Terry Miller
3. 23JR Joel Funk
4. 23A Andrew Funk
B-Main  
1. 500 Steve Adams (tsf)
2. 00 Dennis Waggle (tsf)
3. 23T Rick Thomas (tsf)
4. 21P Gene Reed (tsf)
5. 98B David Barker (tsf)
6. 70 Joe Younker
7. 52J Cody Johnson (prov)
8. 21 Coleman Scott
9. 22H Timmy Hancock
10. 0 Ted Zobrist
11. 17 Mike Watson
12. 37 Rick Rush
13. 22 Michael Hope
A-Main  
1. 23A Andrew Funk
2. V37 Terry Miller
3. 2 Brandon Roundtree
4. 48 Travis Wolford
5. 23T Rick Thomas
6. V27 Don Hilleary
7. 8 David Hurst
8. B51 Kyle Blair
9. 97 Josh Griffith
10. 32Z Nate Zimmer
11. 500 Steve Adams
12. 00 Dennis Waggle
13. 8P Michael Pasley
14. 11 Terry Reed
15. 16 BJ Deal
16. 98B David Barker
17. 1* Kris Blankenship
18. 23J Joel Funk
19. 52J Cody Johnson
20. 27 Keith Harre
21. 21P Gene Reed
22. 87 David Shain
  
UMP DIRTcar Hornet Division – 30 cars  
Saturday Results:  
Group 1 Qualifying Times  
 18R 17.735
 2 17.906
 97 18.188
 K2 18.468
 23 18.721
 JL3 18.841
 6 19.337
 38 19.455
 7 20.618
 52 20.768
Group 2 Qualifying Times  
 08 17.954
 11 18.141
 28J 18.711
 57 18.885
 01 18.909
 48 19.024
 0 19.118
 8X 19.359
 4 19.365
 711 NT
Group 3 Qualifying Times  
 89 17.664
 9 18.484
 R77 18.591
 11 18.627
 9N 18.631
 13 19.169
 17 19.229
 14 19.664
 4x NT
Overall Fast Qualifier  
17.664 89 Justin Shaw
Heat 1  
1. 18R Rob Shaw
2. 2 Vince Shehorn
3. 97 Bobby Funderburk
4. JL3 Justin Jones
Heat 2  
1. 11 Brian Murphy
2. 08 Brannon Becher
3. 711 Dayton Racer
4. 28J Justin Hall
Heat 3  
1. 89 Justin Shaw
2. 11T Michael McGinnitey
3. 9N Troy Newberry
4. 9B Jeremy Brown
Also in attendance  
 14 Ray Goodall
 8X Jeremy Reed
 0 Fred Reed
 7 Bruce Dulgal
 48 Blayne Ellis
 4X Matt Reed
 13 Matt Musgrave
Sunday Results:  
Dash  
1. 18R Rob Shaw
2. 89 Justin Shaw
3. 08 Brannon Becher
4. 2 Vince Shehorn
B-Main (all cars to A-Main) 
1. 38 Colton Draege
2. 17 Jonathon Painter
3. 6 Joey Smyser
4. 63 Bret Eilerman
5. 57U Rob Umfleet
6. 52 Anthony Bolyard
A-Main  
1. 18R  Rob Shaw
2. 08 Brandon Bechel
3. 97 Bobby Funderburk
4. 89 Justin Shaw
5. 2 Vince Shehorn
6. JL3 Justin Hones
7. R77 Ray Watts
8. 11T Michael McGinnitey
9. 9B Jeremy Brown
10. 9N Troy Newberry
11. 63 Bret Eilerman
12. 4 Pat Calhoun
13. 57 Rob Umvleet
14. 52 Anthony Bolyard
15. 17 Jonathon Painter
16. 6 Joey Smyser
17. 11 Brian Murphy
18. 01 Billy LaPaglia
19. 23 Ryan Timmons
20. 28J Justin Hall
21. K2 Jeremy Kingsley
22. 711 Dayton Racer
23. 38 Colton Draege
  
Hornet 1-day show – Saturday (9 cars)  
Heat 1  
1. 6 Jerry Koch
2. 5 Trebor Timmons
3. 57 Triston Chrisman
4. P16 Tayler Polk
Feature  
1. 6 Jerry Koch
2. 5 Trebor Timmons
3. P16 Tayler Polk
4. 63 Bret Eilerman
5. WH0 Tristan Wentler
6. 57 Triston Chrisman
7. 1S Danny Sandiford
8. 70 Craig Thornton
9. 95 David Braddy
  
Hornet 1-day show – Sunday (7 cars)  
Heat 1  
1. 11T Jeff Turner
2. P16 Tayler Polk
3. 5X Dakota Morgan
4. 57 Triston Chrisman
Feature  
1. 11T Jeff Turner
2. R77 Gene Watts
3. 6X Jerry Koch
4. 5X Dakota Morgan
5. 57 Tristan Chrisman
6. 35 Jim Cole
7. P16 Taylor Polk
  
Crate Late Model – Saturday (11 cars)  
Heat 1  
1. 18 Bobby Dauderman
2. 67 Mark Oller
3. 21G Bob Goodman Jr
4. 12 Richie Standridge
Heat 2  
1. 1F Evan Fink
2. 16H Mike Hammerle
3. 55 Daniel Heck
4. G35 Mike Galloway
Feature  
1. 1F Evan Fink
2. 55 Daniel Heck
3. 67 Mark Oller
4. 16H Mike Hammerle
5. 18 Bobby Dauderman
6. G35 Mike Galloway
7. 68 Charlie Heck
8. 59 Aaron Heck
9. 12 Richie Standridge
10. 3 Craig Bessinger
11. 21G Bob Goodman Jr
  
Crate Late Model – Sunday (11 cars)  
Heat 1  
1. 59 Aaron Heck
2. 55 Daniel Heck
3. 3 Craig Bessinger
4. 16H Mike Hammerle
Heat 2  
1. 18 Bobby Dauderman
2. 1F Evan Fink
3. 7M Kevin Moffett
4. G35 Mike Galloway
Feature  
1. 18 Bobby Dauderman
2. 59 Aaron Heck
3. 55 Daniel Heck
4. 16H Mike Hammerle
5. 1F Evan Fink
6. 7M Kevin Moffett
7. 21G Bob Goodman Jr
8. 24 Dick Taylor
9. 12 Corey Ford
10. 3 Craig Bessinger
11. G35 Mike Galloway
  
Sportsman Division – Saturday (17 cars)  
Heat 1  
1. 12 Richard Craven
2. 19 Jimmy Cummins
3. 12B Rob Lee
4. 99K Dusin Knerrer
Heat 2  
1. 16 Johnny Garrett
2. B24 Jeremy Nichols
3. 25 Rodney Standerfer
4. 46B Paul Belken Jr
Feature  
1. 12B Rob Lee
2. 99K Dustin Knerrer
3. 6 Justin Ketrow
4. 19 Jimmy Cummins
5. 25 Rodney Standerfer
6. 16 Johnny Garrett
7. B24 Jeremy Nichols
8. 46B Paul Belken Jr
9. 1G Lenny Garson
10. 18 Gene Reed
11. 96 Matt Koch
12. 12 Richard Craven
13. 49 Brad Paquet
14. 441 Aaron Melton
15. 56B Jim Lafferty Jr
16. 57 Trey Harris
17. 3 Craig Bessinger
  
Sportsman Division – Sunday (13 cars)  
Heat 1  
1. 99K Dustin Knerrer
2. 6 Justin Ketrow
3. 16 Johnny Garrett
4. 46B Paul Belken Jr
Heat 2  
1. 12 Richard Craven
2. 12B Rob Lee
3. 19 Jimmy Cummins
4. 18 Gene Reed
Also in attendance  
 35 Dave Eckel
 24 Jeff Nash
Feature  
1. 12 Richard Craven
2. 99K Dustin Knerrer
3. 16 Johnny Garrett
4. 12B Rob Lee
5. 6 Justin Ketrow
6. 19 Jimmy Cummins
7. 46B Paul Belken Jr
8. 70 Craig Bessinger
9. 56B Chris Lafferty
10. 1G Lenny Garson
11. 18 Gene Reed
  
Team Car Division – Saturday (6 cars)  
Heat 1  
1. .08 Meyer & Wollin
2. 16 Harre & Pruett
3. 7 Ochs & Meyer
4. 18 Dush & Short
Feature  
1. 16 Harre & Pruett
2. .08 Meyer & Wollin
3. 18 Dush & Short
4. 7 Ochs & Meyer
5. 194 Feltner & Struble
6. 53 Grotts & Wright
  
Team Car Division – Saturday (6 cars)  
Heat 1  
1. 7 Dush & Short
2. .08 Meyer & Wollin
3. 53 Wright & Grotts
4. 16 Meyer & Ochs
Feature  
1. 16 Sefton & Pruett
2. .08 Meyer & Wollin
3. 18 Dush & Short
4. 53 Grotts & Wright
DQ 7 Meyer & Ochs

  • Facebook